Sprzęt

Ważne funkcje czajników elektrycznych

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego? Niektóre z nowoczesnych elektrycznych czajników mają w nich dodatkowe funkcje, które mogą sprawić, że przerwy na herbatę będą przyjemnością, a nie obowiązkiem. Będą one oszczędzać czas podczas używania czy czyszczenia lub zapewnią inne dodatkowe korzyści. Oto kilka przydatnych funkcji, na które można zwrócić uwagę.

Filtr

Jest to filtr siatkowy, który zwykle znajduje się w dziobku i jest szczególnie istotny, jeśli z kranu płynie twarda woda. Powinien być łatwy do usunięcia w celu czyszczenia, a siatka powinna być wystarczająco cienka i dobrze dopasowana, aby zapobiec przedostaniu się kamienia do kubka.

Ochrona przed przegrzaniem

Ta funkcja  automatycznie wyłącza czajnik elektryczny, jeśli nie ma wystarczającej ilości wody.

Oznaczenia poziomu wody

Wszystkie czajniki mają zaznaczoną zalecaną minimalną ilość wody do gotowania, ale nie na każdym modelu jest on wystarczająco wyraźny.  Jeśli z czajnika będą korzystać osoby prawo i leworęczne, należy upewnić się, że czajnik elektryczny posiada zaznaczenie tego poziomu po obu jego stronach.

Funkcja utrzymywania ciepła

Niektóre czajniki mają funkcję, która umożliwia utrzymanie ciepłej wody po jej zagotowaniu, albo poprzez delikatne podgrzanie wody, albo jej ponowne gotowanie. Funkcja ta może zostać włączona, ale nie musi. Funkcje utrzymywania ciepła mogą zużywać więcej energii, utrzymując przez 30 minut litr ciepłej wody, niż byłoby to potrzebne do ponownego zagotowania po pół godziny oczekiwania. Dlatego najlepiej jest gotować tylko tyle wody, ile potrzeba za każdym razem.