zastawa sztućce
Poradniki

Jakie są najpopularniejsze rodzaje noży kuchennych?

Niestety bardzo trudno jest kupić tylko jeden nóż uniwersalny, który nadawać będzie się do wszystkiego. Między innymi dlatego też większość osób stawia na gotowy komplet noży kuchennych w bloku, dzięki któremu będzie można bez żadnego większego problemu poradzić sobie z wszystkimi zadaniami w kuchni.

Jakie są najważniejsze noże w kuchni?

Każdy profesjonalny zestaw noży kuchennych musi posiadać solidny nóż szefa kuchni. Noże tego typu wyróżniają się dość sporym rozmiarem ostrza, którego długość może przekroczyć nawet 20 cm. Noże szefa kuchni wykorzystywane są do podstawowych czynności. Mowa tutaj nie tylko o krojeniu mięsa i warzyw, ale również o siekaniu, nacinaniu i rozdrabnianiu. Dobry zestaw noży kuchennych powinien posiadać także niezawodny nóż do obierania, który jest całkowitym przeciwieństwem do noża szefa kuchni. Modele tego typu charakteryzują się niewielkimi rozmiarami ostrza i lekko wykrzywioną końcówką.

Dodatkowe noże do zadań specjalnych

Rozbudowany komplet noży kuchennych w bloku (zobacz takie) może posiadać również nóż do pieczywa. Większość producentów oferuje dość wąskie ostrze, które bez żadnego większego problemu poradzi sobie nawet ze świeżym i dość czerstwym chlebem. Dość specyficzny rodzaj ostrza posiada nóż do filetowania. Noże tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można było sprawnie oddzielać mięso od kości. Jest to idealny nóż dla osób, które dość często filetują ryby.