Sprzęt

Wybieramy wok do chińskich potraw. Na co zwrócić uwagę?

Kuchnia chińska od lat cieszy się ogromną popularnością na zachodzie. Również w Polsce nietrudno znaleźć miłośników potraw przygotowanych w sposób charakterystyczny dla Państwa Środka. Jeśli przepisy z tego kraju chcielibyście wypróbować również w domowym zaciszu, powinniście wyposażyć się we właściwe naczynia i akcesoria. Mowa tu w szczególności o patelni typu wok z pokrywką, który jest podstawą przygotowania wielu dalekowschodnich potraw. Jak jednak wybrać model najlepiej dopasowany do potrzeb smakosza azjatyckich potraw?

Jak wybrać patelnię wok – najważniejsze parametry

Jeśli chcecie, by potrawy wychodzące spod waszej ręki w jak największym stopniu przypominały te jedzone na Dalekim Wschodzie, wybierając wok, zwróćcie uwagę przede wszystkim na:

    • średnicę – smażenie w ruchu rządzą specyficzne reguły, mówiące, że jedzenie powinno bez ustanku być poruszane przez kucharza, co ma umożliwić równomierne skarmelizowanie poszczególnych kawałków. By nie wypadały z patelni, warto więc postawić na model o dużej średnicy – co najmniej 30 centymetrów na porcję dla dwóch osób;

    • kształt dna – tradycyjne chińskie woki mają zaokrąglone dno, umożliwiające umieszczenie ich na kuchniach węglowych. We współczesnych warunkach lepiej sprawdzą się jednak woki o spłaszczonym dnie, pozwalającym na stabilne ustawienie na kuchence gazowej czy elektrycznej;

    • materiał – tu zdecydowanie polecamy stal węglową, która szybko się nagrzewa i pozwala na bardzo wydajną obróbkę jedzenia. To najlepszy wybór – nawet mimo odrobinę kłopotliwej konserwacji. 

Kupujemy patelnię wok. Co z dodatkowymi akcesoriami?

Skoro ustaliliśmy już, jak wybrać patelnię wok, poświęćmy jeszcze chwilę na dobór odpowiednich akcesoriów. Absolutnie niezbędna jest specjalna łopatka, umożliwiająca poruszanie jedzenia wewnątrz naczynia. Warto też wyposażyć się w dedykowaną szczotkę, która pozwoli na usunięcie pozostałości potraw bez użycia detergentów – te mogą bowiem niekorzystnie działać na stal węglową. W przypadku potraw smażonych w głębokim tłuszczu, nieodzownym sprzętem będzie też łyżka cedzakowa.