Zastawa na stół

Kultura picia wina

Każdy, kto choćby podczas wakacji miał przyjemność odwiedzić kraje takie jak Francja, Hiszpania, czy Włochy z pewnością zasmakował zarówno ichniejszej kuchni, jak i alkoholi. Dla Polaków, którzy przodują w statystykach, jeśli chodzi o ilość spożywanego piwa oraz wódki często zaskoczeniem bywa fakt, że mieszkańcy innych europejskich krajów chętniej niż kufle, napełniają kieliszki do szampana i do wina.

Alkoholowa kultura w krajach śródziemnomorskich

Picie wina to nie tylko doznanie smakowe, ale cały ceremoniał z tym związany. Miejsce, okoliczności, a nade wszystko towarzystwo w jakim otwiera się kolejną butelkę składają się na kulturę konsumpcji tego trunku. W krajach śródziemnomorskich wino pija się praktycznie do każdego posiłku, na śniadanie w wersji musującej, a do obiadu i kolacji klasyczne czerwone lub białe. Tak ochocza konsumpcja nie ma jednak na celu odurzenia, czy utraty świadomości, a wzbogacenie smaku potraw i poprawę trawienia. Zarówno we Włoszech, jak i we Francji, Grecji, czy Hiszpanii każda, nawet najbardziej kameralna knajpka może pochwalić się zasobami butelek na półkach, bogatymi niczym w winnicy. Naturalnym widokiem są także czekające na stolikach kieliszki do szampana (zobacz), które kelner napełnia trunkiem natychmiast, gdy tylko goście zajmą swoje miejsca.

Dobór szkła do alkoholu

Od sąsiadów z basenu Morza Śródziemnego możemy nauczyć się przyrządzać makarony, pizze, risotto, czy frutti di mare, ale także jak serwować wino. Ogromne znaczenie w tejże sztuce ma szkło w jakim podaje się trunek. Zatem kieliszki do szampana i win musujących powinny być wysokie i smukłe, tak by podczas degustacji nie ogrzewać alkoholu dłońmi i by bąbelki wraz z aromatem nie ulatniały się zbyt szybko z czaszy. Napełnia się je zawsze do maksymalnie 2/3 pojemności. Lampki do wina czerwonego są natomiast charakterystycznie szerokie, wręcz pękate. Dzięki temu trunek jest określany jako gładszy w odbiorze. Z kolei nieco inaczej wyglądają kieliszki do białego wina, te są znacznie niższe i mają węższe czasze, co pozwala na wydobycie pełni aromatu napoju.

Choć Polacy, jeśli chodzi o alkohol nadal najchętniej sięgają po klasyczne, jasne piwo, coraz bardziej otwierają się także na inne trunki. Biorąc przykład z sąsiadów z basenu Morza Śródziemnego częściej decydują się na kieliszek szampana do śniadania, czy romantycznej kolacji we dwoje, albo lampkę wytrawnego wina do obiadu. Wszakże cały ceremoniał związany z konsumpcją tego rodzaju alkoholu potrafi czynić chwile bardziej podniosłymi.