dobrej jakości ocet balsamiczny
Poradniki

Jak kupić dobrej jakości ocet balsamiczny?

Warto zdawać sobie sprawę, że ocet balsamiczny nie jest zwykłym octem. Jak zatem odróżnić jego oryginał od podróbki? Czy warto kupować sosy czy syropy produkowane na jego bazie?

Czym jest ocet balsamiczny?

balsamiczny ocet mazzettiA więc najlepszy ocet balsamiczny pochodzi z Włoch. Jest tam do dnia dzisiejszego produkowany w niezmieniony od wieków sposób. Zresztą tradycyjne ocet balsamiczny jest nazwą zastrzeżoną jedynie dla octu z regionu Reggio Emilia. Nieco tańszy, ale również warty uwagi jest ocet z Modeny. Resztę lepiej sobie odpuścić. Prawdziwy ocet balsamiczny produkowany jest z moszczu winogronowego, który potem przelewany jest w formie gęstego soku do beczek drewnianych. W beczce leżakuje co najmniej 15 lat. Po tym czasie dostaje czerwoną nakrętkę. Ocet leżakujący od 15 do 20 lat ma nakrętkę srebrną, a jeszcze starszy złotą. Ocet z Reggio Emilia oraz Modeny jest chroniony prawnie.

Czym cechuje się ocet balsamiczny?

Klasyczny ocet balsamiczny jest lepki, błyszczący i ma kolor ciemnego brązu. W smaku jest nieco cierpki, raczej niezbyt kwaskowaty. Sprzedawany jest w małych buteleczkach o pojemności 100 ml. Podróbki zawierają w swoim składzie sztuczne barwniki i bywają rozcieńczone wodą, z czego wynika ich mało gęsta konsystencja. Niekiedy miesza się je też z octem winnym. Balsamico nie nadaje się do gotowania. Wówczas jego zapach zostaje zabity. Doskonale natomiast dopełnia smak serów czy przystawek. Niektórzy dodają go nawet do deserów. Ocet balsamiczny nie ma terminu przydatności do spożycia. Przechowywać powinno się go w miejscu ciemnym i chłodnym. Jednak w butelce nie ocet już nie dojrzewa, ale jedynie w beczce.