obróbka cieplna
Gotowanie

Najpopularniejsze typy obróbki cieplnej

Obróbka termiczna żywności jest niezbędna w celu poprawnego przygotowania potrawy i usunięcia drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać zdrowiu konsumenta. Przyjmuje ona różne formy, w zależności od tego, z jakim typem potrawy mamy do czynienia. Jakie wyróżniamy typy przygotowania żywności z wykorzystaniem ciepła?

Trzy rodzaje wykorzystania ciepła do przyrządzenia potraw

Istnieją różne rodzaje obróbki cieplnej, w zależności od typu przygotowywanego dania. Wyróżnić można jednak trzy najpopularniejsze rodzaje:

Gotowanie

Ten typ obróbki najczęściej przeprowadzany jest w środowisku wodnym, jednak możliwe jest również gotowanie z wykorzystaniem samej pary wodnej. Polega on na umieszczeniu surowca we wrzącej wodzie, a następnie utrzymywaniu go w niej przez ściśle określony czas (najczęściej do uzyskania miękkości gotowanego surowca/półproduktu). W ten sposób przyrządzić można całą gamę dań (np. ryby, kluski, knedle, czy mięsa) i dodatków do potraw (np. ziemniaki z wody, warzywa gotowane, kasze).

Smażenie

Ten typ obróbki wymaga wykorzystania wyższych temperatur i tłuszczu, na którym umieszczony zostanie surowy półprodukt. Tłuszcz należy rozgrzać do odpowiedniej temperatury (zależnej od jego rodzaju) i położyć półprodukt na jego powierzchni. Rodzajami tłuszczów wykorzystywanych do smażenia są najczęściej masło, olej rzepakowy lub oliwa.

Duszenie

Ten rodzaj obróbki jest niejako połączeniem dwóch poprzednich. W pierwszej kolejności należy bowiem przygotowany półprodukt obsmażyć, a następnie umieścić go w niewielkiej ilości wrzącej wody i gotować na małym ogniu do miękkości.