Poradniki

Jakie owoce są najczęściej wykorzystywane do wypieków?

Polacy kochają wypieki. Nic nie może równać się z dobrym, domowym ciastem. Latem królują wyroby ze świeżymi owocami – drożdżowce, kruche tarty albo serniki z galaretką. Jakie owoce są wykorzystywane najczęściej?

Owoce sezonowe

Oczywiście, rekordy popularności biją owoce sezonowe. Są one dostępne tylko przez kilka tygodni w roku, a później można je kupić tylko w wersjo mrożonej lub zakonserwowanej w słoiku. Owoce te najczęściej są dość drogie. Najpopularniejsze z nich to truskawki, maliny, jeżyny, wiśnie, porzeczki. Dużo rzadziej korzysta się z brzoskwiń lub moreli. Biorąc pod uwagę aktualne ceny tych owoców, dużo bardziej opłacalne jest kupowanie mrożonek. Niestety, mrożone owoce nie wyglądają tak estetycznie i nie smakują tak dobrze jak świeże owoce.

Jabłka

Królową wszystkich ciast jest szarlotka, czyli po prostu ciasto (najczęściej kruche) z jabłkami. Przepisów jest bardzo wiele. Najczęściej wykorzystują one jabłka w formie musu, kawałków, plasterków, całych połówek i ćwiartek lub prażonego farszu. Po wypieczeniu, jabłka robią się przyjemnie miękkie, a cała szarlotka niezwykle soczysta. Co ważne, jabłka można kupić bez większych problemów przez cały rok. Są łatwo dostępne, a wiele osób ma jabłonie w swoich przydomowych ogrodach. Jabłka nie są drogie i są łatwe w obróbce. Są też bardzo uniwersalne. W związku z tym często trafiają na polskie stoły. Należy również pamiętać, że jabłka można podzielić na wiele gatunków. Warto się im przyjrzeć bliżej by osiągnąć zamierzony smak ciasta. Do wypieków poleca się szczególnie antonówki i szarą renetę. Ważne jest by jabłka nie traciły swojego kształtu pod wpływem temperatury, a jedynie puszczały soki. Oczywiście, ciasto można zrobić z absolutnie wszystkimi gatunkami jabłek. Można wybrać po prostu swoje ulubione, ale należy się liczyć z tym, że smak ciasta będzie inny niż tradycyjny. Miłośnicy kwaskowatych owoców powinni stawiać na gatunek ligol oraz antonówkę. Osoby, które wolą słodycz mogą decydować się na championy, czy kortlandy.