Poradniki

Jak przygotować masę cukrową?

Używanie plastycznej masy cukrowej stało się popularne. Ciasta ozdobione nią wyglądają świetnie i smakują jeszcze lepiej. Masę można kupić gotową lub przygotować ją samodzielnie od zera. Jak to zrobić?

Trochę cierpliwości

Przygotowanie masy cukrowej nie jest trudne, ale wymaga umiejętności i odrobiny cierpliwości. Prawdziwym wyzwaniem jest uzyskanie właściwej plastyczności oraz połysku masy. Na początek należy namoczyć żelatynę w chłodnej wodzie. Gdy już napęcznieje to dodajemy glukozę i całość wstawiamy na niewielki ogień. Bardzo ważne jest, by nie zagotować masy, bo żelatyna straci swoje własności. Później wystarczy połączyć ją z dużą ilością cukru pudru. Masę cukrową zagniata się podobnie jak ciasto na pierogi aż do otrzymania właściwej konsystencji. Na koniec można dodać wybrany barwnik. Masa cukrowa nie musi być przechowywana w lodówce, ale musi być szczelnie owinięta folią, by nie dostawało się do niej powietrze. W przeciwnym wypadku zacznie pękać i wysychać.

Kupno gotowca

Łatwiej jest kupić gotową masę. Jest dostępna w wielu sklepach, bo jest zdecydowanym ułatwieniem dla tych, którzy nie chcą się brudzić przy produkcji masy cukrowej. Przy okazji może ona już mieć wybrany przez nas kolor. Nie ma, więc ryzyka, że dodamy niewłaściwą dawkę barwnika. Najważniejsze jest jednak to, że nie musimy kupować całego opakowania dla kilku kropli barwnika ani inwestować w glukozę i glicerynę, których nie wykorzystamy już do niczego innego w swojej kuchni. Zakup gotowca to oszczędność.