Sprzęt

Jak pozbyć się zanieczyszczeń z wody wodociągowej?

Woda, która płynie z kranu, dość często jest zanieczyszczona różnymi substancjami. W publicznych ujęciach wody jest ona oczywiście odpowiednio oczyszczana, jednak problemem są rury, którymi płynie ona do odbiorców. Jeżeli instalacje wodociągowe są już stare, to często dochodzi w nich do nieszczelności, którymi do wody dostają się różnorodne zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednio dobrany uzdatniacz wody.

Jakie rodzaje uzdatniaczy są dostępne?

Na rynku znaleźć obecnie można kilka rodzajów uzdatniaczy do wody. W wielu domach używa się popularnych dzbanków z filtrem. Okazują się one zadziwiająco skuteczne. Woda z takiego dzbanka pozbawiona jest zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Ich wadą jest jednak wyjątkowo mała wydajność. Lepszym rozwiązaniem jest uzdatniacz wody (https://www.gastropuls.pl/uzdatniacze-zmiekczacze-do-wody) montowany bezpośrednio na kranie. Przepływa przez niego cała używana w kuchni woda. Jadnak woda w kuchni to jeszcze nie wszystko. Dlatego też wiele osób decyduje się na wybór uzdatniacza wody, który instalowany jest na rurze doprowadzającej wodę do całego domu. Filtry takie mogą być poziome albo mieć postać kolumny. Dostępnych jest wiele ich rodzajów, które dobiera się w zależności od rodzaju zanieczyszczeń. W handlu dostępne są też domowe stacje uzdatniania wody, które wykorzystuje się przede wszystkim w domach z własnymi ujęciami.

Zmiękczanie wody na domowe potrzeby

Zbyt twarda woda może być przyczyną poważnej awarii albo nawet całkowitego zniszczenia domowych urządzeń. Stosowanie dodatków zmiękczających nie wszędzie jest możliwe, więc warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Jest nim specjalny uzdatniacz wody, który zaopatrzony jest między innymi w funkcję jej zmiękczania.

Zanieczyszczenia biologiczne w wodzie wodociągowej

Czasem zdarza się, że w wodzie, mimo obecności chloru, pojawiają się szkodliwe bakterie, albo inne zanieczyszczenia biologiczne. Zwykle wiąże się to z nieszczelną instalacją wodociągową, do której mikroorganizmy dostają się z gruntu. Na szczęście jest na to sposób. Istnieją specjalne filtry, w których wykorzystuje się lampę UV. Filtry takie bardzo skutecznie eliminują zagrożenie i sprawiają, że woda jest bezpieczna.

Jaki uzdatniacz do wody sprawdzi się najlepiej?

Aby wybrać odpowiedni uzdatniacz, trzeba wiedzieć, jakie zanieczyszczenia są w wodzie. Oczywiście można też po postu kupić filtr uniwersalny, który pozbędzie się z wody wszystkiego, co potencjalnie może być szkodliwe. Dobrym pomysłem jest jednak zaniesienie próbek do lokalnej stacji sanepidu. Analiza wody jest niestety płatna, ale opłaca się. Dzięki niej można zainstalować dokładnie taki filtr, jaki jest potrzebny.