Poradniki

Jak dopasować moździerz kuchenny do zapotrzebowania?

Moździerz kuchenny może okazać się praktycznym akcesorium. Osoby planujące zakup takiego przyrządu często zastanawiają się, jaki model będzie odpowiednim wyborem. Poszczególne egzemplarze mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać odmienne parametry. Jak wybrać moździerz kuchenny, który sprawdzi się w domowym gospodarstwie?

Jakie są rodzaje moździerzy kuchennych?

Wśród chętnie wybieranych modeli pojawiają się moździerze kamienne i żeliwne. Pierwsze z nich mogą być wykonane z granitu lub marmuru. Wszystkie wymienione rodzaje uznawane są za trwałe i solidne. Zaletą jest też to, że łatwo poddają się czyszczeniu. W przypadku elementów z żeliwa należy jednak pilnować, aby nie pozostawały mokre przez długi czas. Modele z tej kategorii pozwalają na szybkie ucieranie składników ze względu na chropowate dno misy.

Do popularnych rozwiązań zalicza się też moździerze wykonane ze stali nierdzewnej. Tego typu akcesoria są lżejsze od wcześniej wymienionych. Ze względu na to łatwiej się je przenosi. Podkreślają też modny charakter nowoczesnych wnętrz. Głównym atutem tych odpornych na uszkodzenia przedmiotów jest możliwość mycia w zmywarkach do naczyń.

Praktyczne moździerze w przystępnych cenach

Do często spotykanych akcesoriów zaliczyć można też moździerze z drewna i modele ceramiczne. Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się przy rozkruszaniu suchych składników. To trwałe i funkcjonalne akcesoria, które z czasem mogą jednak odbarwiać się i przejmować zapachy jedzenia. Moździerze ceramiczne to dobry wybór do przygotowywania mieszanek ciekłych i oleistych. Wiele z nich posiada też dzióbki ułatwiające przelewanie substancji. To trwałe przedmioty, które łatwo jest zachować w czystości. Nie zaleca się jedynie ucierać w nich twardszych ziaren i orzechów.

Praktyczny moździerz musi być dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania domowników. Przygotowane w nim marynaty i mieszanki przypraw nadadzą potrawom wyjątkowego aromatu. Odpowiednio dobrany sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.