Pieczenie

Dlaczego warto mieć blaszkę do pieczenia?

Zarówno amator, jak i profesjonalny kucharz pragną, aby ich kuchnia była odpowiednio wyposażona. Chcąc przygotować najlepsze potrawy musimy posiadać akcesoria, które nas w tym wspomogą. Jednym z takich akcesoriów jest klasyczna blaszka do pieczenia. Czym się charakteryzuje? Jak jej używać i jak o nią dbać? Odpowiadamy

Nowe rozwiązania

Współcześnie blacha do pieczenia nie jest już wykonana jedynie z blachy. Od kilku lat producenci oferują szereg innowacyjnych rozwiązań pozwalających na zwiększenie efektywności gotowania oraz żywotności blaszki do pieczenia.

Oczywiście nie oznacza to, że poczciwa blacha wypadła z obiegu. Wciąż ze względu na szereg swoich właściwości ciszy się ona wysoką popularnością. Niemniej jednak wymaga ona specjalnego traktowania. Jak dbać o blaszkę do pieczenia z blachy?

Klasyczna blaszka

Klasyczna blaszka zawdzięcza swoją popularność m.in. ze względu na niską cenę. Niestety niska cena przekłada się na niską żywotność o ile niezadbany, aby materiał zachował się w należytym stanie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Każda blacha przed użyciem musi zostać natłuszczona lub powinniśmy nałożyć na nią specjalny papier do pieczenia. W skrócie nie powinniśmy dopuszczać do przypalenia i przywarcia jedzenia do blaszki. W przypadku ubrudzenia musimy dokładnie umyć blachę do pieczenia.

Po pieczołowitym czyszczeniu musimy dołożyć wszelkich starań, aby osuszyć jej powierzchnię. Jakakolwiek wilgoć pozostawiona na powierzchni blachy może w krótkim czasie doprowadzić do rozwoju rdzy. Jakie są alternatywy?

Alternatywne materiały

Być może dobrym rozwiązaniem jest nabyć blaszkę wykonaną z innego materiału lub z klasycznej blachy, ale pokrytą specjalną warstwą. W takiej sytuacji mamy pewność, że pieczone jedzenie nie będzie przywierać i nie będziemy musieli martwić się rdzą.