Poradniki

Ciśnieniowy ekspres do kawy – jaki wybrać?

Parzenie kawy to dla wielu nieodłączny element dnia. Ekspresy ciśnieniowe cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Do wyboru mamy wiele modeli z różnych półek cenowych, dlatego każdy wybierze odpowiedni ekspres dla siebie. Ekspresy możemy podzielić na te automatyczne i półautomatyczne.

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Najprostszym z ekspresów ciśnieniowych jest tak zwana kawiarka, dzięki której przygotujemy kawę włoską. Jest to proste urządzenie składające się z pojemnika na wodę, specjalnego filtra oraz pojemnika na gotową kawę. Najtańszy model kupimy już za około 30-40 złotych. Kawiarki możemy używać na kuchence gazowej. Są również kawiarki elektryczne.

Kolejne ekspresy ciśnieniowe to modele automatyczne i półautomatyczne. Ten drugi to inaczej zwany ekspres do kawy kolbowy (tutaj). Pozwala on wyciągnąć z kawy wyjątkowy smak i aromat. Tego typu urządzenia możemy spotkać w kawiarniach. Kolbowy ekspres do kawy wymaga od nas poświęcenia czasu na naukę odpowiedniego parzenia, gdyż tylko wtedy otrzymamy dobrą kawę. Dużą zaletą kolbowego ekspresu jest jego niska cena. W ekspresie kolbowym zaparzymy espresso, które możemy łączyć z różnymi dodatkami w celu otrzymania ulubionej kawy. Alternatywą może być ekspres ciśnieniowy automatyczny. Jest to najdroższa opcja, jednak pozwala nam na przygotowanie różnych rodzajów kaw. Plusem tego urządzenia jest oszczędność czasu, ponieważ kawę przygotuje za nas maszyna. Modele z wyższej półki pozwalają również na sterowanie ekspresem za pomocą smartfona, co zdecydowanie ułatwia użytkowanie.